A robotfűnyírók fejlődése megállíthatatlanná vált. Míg korábban csak egy aranyos, ámde rengeteg beállítást igénylő kiegészítők voltak, amelyek a kisebb kertekben segítettek megkönnyíteni a fűnyírást, addig mára magabiztosan hozzák azt a szintet, amit az egyszerűbb fűnyírók.
Bátran kijelenthetjük tehát, hogy 2025-ben megérkezett a fűnyírás forradalma, hiszen ma már olyan fejlett és nagy tudású robotfűnyírók közül válogathatunk, amelyek pofonegyszerű beállításokkal, illetve megoldásokkal biztosítják a nagyobb kertek gondozását is.
Hogy mégis milyen robotfűnyírót vegyünk 2025-ben? Cikkünkben a Teszt Plussz Magazin teljesen független és objektív háttérrel készült kutatását vettük alapul, amely átfogó képet adott az aktuális piacról.
Bár a magazin több szempont alapján csoportosította termékeit, mi most területméret alapján rangsoroltuk a robotfűnyírókat, és emeltük át a tesztből a legjobbak közé választott modelleket, hogy ezzel segítsünk olvasóinknak a döntésben.
Robotfűnyíró kisebb területre (200-599 m2)
Egyre gyakoribb, hogy már a kertes házban élők is csak nagyon kis kertrészen hagynak pázsitot, a többit betonozzák, térkövezik vagy más módon teszik könnyebben járhatóvá. Emiatt a pázsittal övezett kertek mértéke drasztikusan lecsökkent az utóbbi években.
Leginkább ennek köszönhetik népszerűségüket azok a robotfűnyírók, amelyeket kisebb területekre terveztek. Hogy melyek azok a termékek, amelyek 2025-ben szóba jöhetnek egy 2-600 négyzetméteres zöldövezetben?
A magazin szerint például határozottan jó választás lehet a csendes működéséről, precíz munkavégzéséről és okostelefonos irányításáról ismert Gardena SILENO city 400 m².
A termék mesterséges intelligenciára épülő navigációval, ugyanakkor határoló vezetékekkel tudja elvégezni a munkáját – akár esőben is –, miközben nem igényel makulátlanul sík felületet, hiszen akár 35 százalékos emelkedőkkel is könnyedén megbirkózik.
Ha még kisebb a kertünk, a lap szerint bőven elegendő lehet egy GARDENA Sileno Minimo 250 is, amivel maximum 250 négyzetméteres zöld területek nyírhatók. A kis robot különösen népszerű a magyar vásárlók körében, és közel ugyanazokkal a tulajdonságokkal rendelkezik, mint nagyobb társa.
Míg a két Gardena robotfűnyíró a masszív középkategóriát erősítette, természetesen a prémium ligában is találkozhatunk kisebb területre tervezett megoldással. Ilyen például a magazin által ajánlott WORX Landroid M 500 PLUS.
Ezzel a fűnyíróval maximum 500 négyzetméteres területeket tudunk karban tartani, méghozzá okostelefonos irányítással, precíz vágástechnikával – még a gyep szélein és a szegélyek mentén is –, valamint ütemezhető munkavégzéssel.
Robotfűnyíró közepes méretű területre (600-999 m2)
Közepes méretű területnek tekinthetünk nagyjából minden zöldövezetet 1000 négyzetméterig bezárólag. Főleg vidéken még nagyon gyakori, hogy egy családi ház körül ilyen nagy zöldövezet található, aminek a rendszeres karbantartása komoly fejtörést okozhat.
Azonban nem egy robotfűnyírónak, hiszen ezek az aprócska eszközök már képesek ilyen nagy területet is gondozni. Hogy milyen termékeket érdemes figyelembe venni ebben a kategóriában?
Kezdésnek rögtön ott a Riwall PRO RRM 600, ami ár-érték arányban verhetetlen, azonban főként a belépő kategóriát erősíti, de ennek ellenére modern fűnyírási algoritmust használ, saját mulcsozó rendszer is található benne, működtetése pedig rendkívül egyszerű.
Ez a készülék is még határoló kábelekre építi a navigációját, de található benne akadályfelismerő rendszer, nem okoz neki gondot a 20 százalékos emelkedő leküzdése, sőt teljesen vízálló kialakítást is kapott.
Természetesen ebben a kategóriában is van Gardena termék, egészen pontosan a SILENO life 750 m², amely öntanuló mesterséges intelligenciával biztosítja a pázsit precíz nyílását, méghozzá maximum 750 négyzetméterig.
Esőben is használható, könnyedén leküzdi a 35 százalékos emelkedőket, működtethető telefonos alkalmazásról, és 2-5 centiméter közötti vágásmagassággal büszkélkedhet.
Robotfűnyíró nagyobb területre (1000+ m2)
Ha igazán nagy területeket akarunk gondozni egy robotfűnyíróval, akkor elengedhetetlen, hogy a prémium szegmensből válogassunk, hiszen csak ez a kategória képes biztosítani a nagy lefedettséget. Ez azonban még nem minden!
A prémium termékkategória ugyanis ebben az esetben kimagaslóan fejlett technológiákat is kínál, így a Teszt Plussz Magazin nagy robotfűnyíró tesztjéből kiderül, hogy kisebb kertek gondozásához is bátran válasszunk innen, mert ezek az eszközök messze magasabb színvonalat képviselnek.
Ezt a kategóriát jelenleg a Dreame képviseli a leghatékonyabban, hiszen két olyan termékük is elérhető a piacon, amelyek rászolgáltak a figyelemre.
Az egyik ilyen a Dreame Mova 1000, ami egyfajta belépőt jelent a prémium kategóriába. Akár 1000 négyzetméteres területek is lenyírhatók vele, a fejlett LiDAR szenzoros navigációs rendszernek köszönhetően pedig nem igényel kábeleket, magától feltérképezi a kertet és kijelöli a nyírható felületet.
Ezt természetesen a telefonos applikációból mi is szabályozhatjuk, illetve saját akadálykerülő mechanizmusa sem elhanyagolható ebben a tekintetben. Megmássza a 45 százalékos emelkedőket is, nagyon csendesen dolgozik, hatékonysága pedig megkérdőjelezhetetlen.
Ha a legjobbat szeretnénk magunknak, a magazin szerint a Dreame A1 Pro ülhet jelenleg a robotfűnyírók trónjára. Akár 2000 négyzetmétert is képes lenyírni egyetlen töltéssel, teljesen vezetékmentesen működik, navigációjáról pedig saját fejlesztésű, akadálykerülő rendszerrel kiegészített OmniSense technológia gondoskodik.
LiDAR érzékelőivel 70 méterről felismeri az akadályokat, 360 fokban térképezi környezetét, fejlett társalkalmazásával pedig a legapróbb részletekig lehetőségünk nyílik testre szabni működését a maximális biztonság és hatékonyság érdekében.