Na és ennek mikor jön el a megfelelő ideje? Egyes növények már a plusz 10 C°-ot is megsínylik, míg mások az enyhe fagyokat is átvészelik. Most megtudhatod, melyik cserepes növényedet mikor kell „melegebb éghajlatra” költöztetned.
Muskátli
A muskátlik mínusz 1-3 fokokat még könnyen elviselnek, de a tartós fagyok megérkezése előtt vidd be őket a teleltetésre választott helyükre. Pihentetheted növényeidet a lépcsőházban, a garázsban vagy a pincében. De mindenképp hűvös, száraz helyet válassz erre a célra.
Leander
A leandernek a rövid ideig tartó, enyhe fagyokban még nem esik baja. Ezért nem is érdemes a lehűlés előtt bevinni, hiszen minél tovább van kint a hidegben, annál biztosabban pusztulnak el az esetlegesen rajta élősködő kártevők. A leandernek azonban vannak érzékenyebb fajtái, amiket a mínusz 1-2 C° körüli hőmérséklet már megvisel. Ha te nem tudod, hogy a te leandered mennyit is bír, akkor fagyponthoz közeli, de még plusz fokok esetén kint a szabadban tedd a növényt védett helyre, például fal mellé. A legtöbb leander mínusz 5 C° alatt már fagykárt szenvedhet, ezért ha a hőmérséklet tartósan 0 C° alá esik, vidd be növényedet hűvös, száraz teleltetőhelyére.
Kisfák, cserjék, télálló évelők
Cserében nevelt kis bokraid, örökzöldjeid, balkongyümölcsfáid, díszfüveid – ha nem fagyérzékenyek – akkor maradhatnak kint a szabadban. Viszont a cserépben gyorsan átfagy a föld, és gyorsan ki is szárad. Ezért én azt javaslom, hogy a cserepeket told össze az erkélyed vagy teraszod egy szélvédett pontján. Tartós és kemény fagyok előtt burkold be a cserepeket, például jutazsákkal. És takard a növények tövét komposzttal, fenyőkéreggel vagy lehullott lombbal. Ha tető alatt vannak növényeid, enyhe időszakokban majd öntözd is meg, nehogy kiszáradjanak.
Fagyérzékeny hagymás, gumós és rizómás növények
Ilyen például a dália vagy a kánna, amiket még a fagyok beköszönte előtt védett helyre kell vinni. Mikor a hőmérséklet már jelentősen és tartósan lecsökkent - de még nincsenek fagyok - a hagymákat, gumókat és rizómákat egy ásóvilla segítségével emeld ki a földből. Rázd le róluk a földet, és hagyd őket néhány napig egy jól szellőző helyen száradni. Majd tedd őket egy ládába, vékony réteg tőzegbe, homokba vagy fűrészporba fektetve, és tárold őket hűvös, száraz, sötét helyen.
Szobanövények
Mivel a szobanövények már a legkisebb fagyoktól is jelentős károkat szenvedhetnek, ezért róluk kell gondoskodnod először. A legtöbbjük 10-15 C° alatt már nem érzi jól magát, ezért amikor jönnek a hűvösebb idők, vidd be őket a szabadból.
Fűszernövények
Ha szeretnél fűszernövényeidről ősszel és télen is csipegetni, akkor bizony keresned kell nekik is helyet bent. Még a fagyok előtt! Fontos, hogy fűszernövényeid az ablakpárkányon vagy az ablak közelében legyenek, ugyanis mindegyikük igényli a sok fényt. Miután bevitted őket, a következő néhány napban nyugalomra lesz szükségük, hogy hozzászokhassanak új környezetükhöz. Ezért ne mozgasd őket, ne tépj belőlük.
Szerzők: Molnár Klaudia és Somoskői Csaba - Út a kerthez
Telefon: +36 20 512-0206