Európai vagy egzotikus országokba történő utazásaink során a nagyvárosok vagy éppen a kis települések utcáit róva gyakran figyelünk fel az építészeti részletekre. Nemcsak a nagy egészet szemléljük, de keressünk az apró finomságokat, részleteket is, melyek mind hozzájárulnak a szépség egységéhez. Kövezett utcákon, sikátorok között járva házak udvaraira belesve igazi gyöngyszemeket lelhetünk.
A házak között járva az építőanyagok és burkolatok azok, amelyek a legtöbbet mutatnak magukból, és vannak vidékek, tájak, ahol ezek díszítése, a szimbólumok, és a tájra jellemző színek megjelenítése szinte kötelező és magától értetődő. Ezek a szépségek, a díszítés kifinomult részletei azok, amelyek lebilincselővé tudnak tenni egy utcarészletet, egy éttermet, egy szállodai fürdőszobát, vagy a helyi emberek kertjét. A hagyományos gyártású cementlapokból, díszes mozaiklapokból azért látunk még mindig sokfelé, mert tartósságukkal és szépségükkel kivívták maguknak a helyet, az épített környezet elengedhetetlen részévé váltak.
Különleges cementlap patchwork egy andalúz tapas bárban.
Az Antik Centrum cementlap választéka most különleges egzotikus lapokkal bővül. Régi törekvésünk, hogy a világ különböző tájairól: Marokkó, Dél-Spanyolország, Mexikó, Kuba, Szicília, Provence, különleges cementlapokat hozzunk, hogy egy szeletet burkolatok formájában a jellemző szín- és formavilágból vásárlóink a magukénak tudhassanak.
Kapcsolatban állunk ezen történelmi cementlap régiók gyártóival, ezért az ő kínálatukból bármit, rövid időn belül tudunk a magyar piacra szállítani, ebből néhány ízelítő a képeken látható. Számunkra ezek után is fontos, hogy bármilyen területről is származzon a járólap, az magas minőségű, és hibátlan legyen. Tekintsék meg inspiráló képeinket, és várjuk szeretettel az érdeklődőket a szentendrei Antik Centrumban.
Tudta?
Attól függően, hogy mely földrajzi területről van szó eltérő néven hívják, és más-más gyártási metódussal készítik a cementlapokat.
Spanyolországban hidraulikus csempéknek nevezik őket; a név a gyártási folyamatot tükrözi, hiszen a cementlap elkészítéséhez hidraulikus présgépet használtak. A módszer gyorsan elterjedt Európa szerte, mert ezzel a technikával nincs szükség a járólapok égetésére. A gyártáshoz használt eredeti alapanyagok: a Portland-i cement, a márványőrlemény, a homok és a pigmentek.
Pillanatnyi raktárkészlet az egyik dél-spanyol gyártónál melyből 2-3 héten belül bármelyik cementlap rendelkezésre áll.
A hidraulikus gyártás módszere 1866-ban az Atlanti Óceánon keresztül Kubába is eljutott. A helyi tervezők gyorsan kialakították a különleges, egyedi stílusukat és így megszületett a Kubai csempe kifejezés. Havannában még ma is sok épületben találhatóak ebből az időből származó cementlapok, amelyek UNESCO által védettek. A kubai cementlapok a karibi térség gyöngyszemei.
Kubához hasonlóan Marokkóban is kialakult egy különleges stílus, manapság a cementlapokat sok helyen marokkói csempének hívják. A cementlap gyártás egy tradicionális iparág Marokkóban, amelyek elsősorban a tekervényes és egzotikus mintákról ismertek.
Franciaországban először az 1800-as évek végén jelentek meg a cementlapok, betonlapok néven (Carreaux de ciment). A gyártás központjai Franciaország déli területein voltak, például a Provence-i régió. Az itt gyártott különleges színű és mintájú cementlapok keménysége kimagasló volt, így meglehetősen sok közterületen használták őket Franciaországban.
Hívjon minket bizalommal, állunk rendelkezésére!
Cím: 2000 Szentendre, Dózsa György út 10/a.
Telefon: +36-26-318-066, Mobil: +36-20-9577-682
Nyitva tartás: Hétfőtől-péntekig 10-18-ig
Szombaton és vasárnap: 10-16-ig