Valójában a tűzterek "évszakos szezonja" tavasszal lejár, és ha ősszel nem kezdtél bele a kandallód építésébe, akkor valószínűleg nem is fáztál idén, vagy még nincs kész álmaid otthona. Az ideálisan üzemelő fűtés leendő megvalósításának gondolatát a tervezés-építkezés elején érdemes előtérbe helyezni, mivel a "családi tűzhely" az életterünk központja lesz. A kandallók soha nem látott reneszánszukat élik Magyarországon. Az elmúlt egy-két évtizedben sorra jelentek meg különböző technikai és stílusbeli változatosságokat mutató termékek.
Nyílt tűzteres kandallók:
Többek között ismertté vált, hogy vannak nyílt tűzterű kandallók, ami tulajdonképpen a kémény alá "szerkesztett" építmény, melynek a belseje samott téglával, vagy agyaggal, végső esetben jó minőségű bontott téglával van kirakva. A külső burkolata tetszés szerint kő, márvány, műkő, tégla, vagy - és - vakolat. Ezek rendkívül alacsony hatásfokkal rendelkező fűtőalkalmatosságok, az elégő fahasábok energiájának nagy része ugyanis a kéményen keresztül eltávozik. A tűz folyamatosan érintkezik a szoba levegőjével, állandóan fogyasztja, és szárítja azt. Bizonyos fokig balesetveszélyes is, mivel a parázs könnyen kipottyanhat a parkettára, szőnyegre, gyúlékony burkolatra. Előnye, hogy gyönyörű, mert a tűz közelsége, a hatalmas égéstérben páratlan látványt nyújt.
Zárt égésterű kandallók:
Technikailag jóval fejlettebb típusok, a tűztér - mint a nevéből kitűnik - zárt, a szoba levegőjével nem érintkezik. Ha szakszerűen járunk el, akkor az építkezés-felújítás elején egy külső levegő-bevezető csövet építünk be, hogy a tűztér által felmelegített szobalevegőt ne szárítsa ki a kandalló. Ha ez nincs, gyakori szellőztetés szükséges. Ezeknek a kandallóknak az előnye, hogy jóval gazdaságosabb üzemeltetni, mint a nyílt tűzteres konstrukciókat, az energia "csak" körülbelül 30%- ban illan el. Jobban tárolja a hőt is, és a központi fűtés rendszerre is ráköthetjük. A sok technikai megoldás közt említésre méltó így a vízköpenyes kandalló, ami erre alkalmas.
Mindenesetre a zárt tűzteres kandallók burkolása jóval könnyebb, és szabadabb anyaghasználatot tesz lehetővé, inkább burkoló- és kőműves szakma, mint kályhaépítő, de ezt a munkafázist is érdemes szakemberre bízni.
Az Otti burkolatok egy része síkburkolat, vagyis a kandallók "mezőit" burkolhatjuk vele. Másik része szalagburkolat, vagyis vízszintes, és függőleges tagolásokat, szerkezeti elemeket alakíthatunk ki belőle. Ilyenek a párkányok, kőkeretek, kandallórács, vagy éppen a sarokelemek.
Bemutatóterem - BoltOtti
Cím: Székesfehérvár, Szárcsa u.38
Tel: +36-70-866-8288
kommunikacio@ottiburkolat.com
Kapcsolat
Tervező iroda: 06 70/683 7027