Kicsi, szűkös, alacsony vagy rideg?
Fotó: Tapétatrend
Mai modern világunkban is nagyon fontos, hogy az a hely, ahová nap mint este hazatérünk és nyugovóra hajtjuk fejünket, ténylegesen megnyugtasson, kikapcsoljon minket a hétköznapjaink pörgéséből. Otthonunk tereit azonban akkor érezzük valóban meghittnek és pihentetőnek, ha a helyiségek arányai kellemesek, a tér és a fény megfelelő viszonyba kerülnek egymással - azaz az enteriőr kellően tágas, napfényes, szellős. A falbontást vagy a teljes bútorcserét a legtöbben nem engedhetjük meg magunknak. Ám nagyszerű trükkök és optikai csalások valósíthatók meg jóval olcsóbban - például tükrök és tapéták segítségével!
Bizony, egy kis csalással könnyedén kibővítheted optikailag az otthonod méreteit, és akár még a legkisebb garzon, a legparányibb dolgozósarok vagy a legszűkebb hálófülke is azonnal tágasabbnak, szellősebbnek, kényelmesebbnek érződik!
A tapéták remek társaid lehetnek ebben. Ha már volt vagy esetleg van tapéta a falatokon, azaz sikerült már megérezned és megtapasztalnod személyesen is a tapéták jótékony erejét, pozitív hangulati hatását, akkor most azt is megtudhatod, hogyan trükközhetsz, formázhatsz úgy a segítségükkel, hogy az a térérzetedre is pozitívan hasson.
Legújabb cikkünkben nézzük most meg a tapéták térformáló és térharmonizáló erejét, lehetőségeit!
1. Alacsony helyiségek, tetőtéri szobák megmentője: a függőleges csíkozású tapéta
Az alacsony helyiségek optikailag magasabbnak fognak tűnni pár ügyes trükkel. Ebben sokat segíthetnek a tapéták. Egy függőlegesen futó minta, például egy ilyen, magas fákat, esetleg virágszárakat ábrázoló tapéta remekül képes orvosolni a túlságosan alacsony belmagasság problémáját pl. egy tetőtéri szobában. Ezenkívül, jó ha a mennyezet fehér, akár külön megvilágítást is kaphat, illetve a tapéta felül a plafonnál végződik.
Fotó: Tapétatrend
2. Szeretnéd, ha mélyebb lenne a térérzet, távolabb lennének a falak egymástól? Akkor a kék tónusait érdemes bevetned!
Bármely helyiség mélyebbnek tűnik, ha az egyik falon olyan szín jelenik meg, ami optikailag “visszahúzódik” - ilyenek a középkék és a kékeszöld árnyalatok. Ha csak az egyik, például a szemközti falra kerül kék tapéta, az oldalfalak pedig fehérek, világosak maradnak és nem színezzük őket semmilyen, pláne feltűnő árnyalattal, akkor a helyiség mélyebbnek, s ezáltal tágasabbnak hat majd. Mélyebb hatást érhetünk el azzal is, ha a plafon hosszában csíkozott - akár gerendák, akár egy hosszanti csík vagy deszka mintás tapéta által - és a csíkok irányukban pedig egy élénk színű fal felé mutatnak.
Fotó: Tapétatrend
3. Mindannyiunk álma, a tágasabb, szellősebb, nagyobb érzetű tér is könnyedén elérhető, ha világos, pláne fényes tapéta kerül a falakra!
Talán már mindannyian jól tudjátok, ha egy teret optikailag tágítani akarunk, akkor világos, és lehetőleg fényes tónusokat alkalmazzunk! A világos és fényes tapéták segítenek ebben, és szerencsére sok ilyet találunk manapság. A fémes-ezüstös tapéták, a gyöngyházszínű tapéták, a fehér, enyhén csillámos vagy lakk hatású tapéták mind gyönyörűen verik vissza a fényt, és ez által teszik szellősebbé, tágasabbá a tereket. Sokan nem tudják, de hasonló a helyzet akkor is, ha apró mintás tapéták, vagy kockás tapéták kerülnek a falra: mivel a minták függőlegesen és vízszintesen is összeadódnak, ezáltal növelve a térérzetet.
Fotó: Tapétatrend
4. Kis zugok, aprócska fülkék? Rajtuk is segíthet az előbbi - vagyis a világos árnyalatú, ragyogó tapéták!
A kisebb zugok, mint például egy parányi dolgozó sarok, vagy hálófülke is tűnhet tágasabbnak, szellősebbnek a megfelelő tapéta jótékony hatásával. Világos, fényes, főleg meleg árnyalatú tapéták sokat dobnak még a legszűkösebb, legfénytelenebb aprócska szobák térérzetén is, hiszen a falakról visszatükröződő fény bevilágítja a szomszédos teret. Nem véletlenül ajánlják a lakberendezők erre az esetre például a tükrök, illetve a kiegészítő fényforrások használatát.
Fotó: Tapétatrend
5. A polgári lakások hatalmas belmagasságú terei gyakran barátságtalanok. Tudod, mi segíthet ezen a legkevesebb ráfordítással? A vidám, vízszintes csíkozású tapéták!
Na igen, ahogy a függőleges csíkok optikailag magasabbnak láttatnak egy teret vagy alakot, addig a vízszintes csíkok szélesebbnek. Természetesen ugyanez érvényes a tapéták és a falak esetében is! A vízszintes csíkozással, avagy más, vízszintes vonalban futó mintával szélesebbé válnak a falak, és az esetlegesen nyomasztó, nagy belmagasság - például a polgári lakásoknál - eltűnhet. Ha mindehhez még vidám színeket is társítasz, és a fal, vagy a legalább a tapéta nem fut fel egészen a plafonig, akkor egészen vidám, fiatalos összhatást tudsz elérni.
Fotó: Tapétatrend
6. Olyan is előfordul, hogy nem is a terekkel van gond, de valamiért mégis túl rideg, barátságtalan az a szoba. Egy jó tanács: tedd meghittebbé textilhatású, vagy natúr textúrájú tapétával!
Az északi fekvésű szobákat, helyiségeket szoktuk általában barátságtalannak, komornak érzékelni, mivel itt a napfény beesési szöge jóval kisebb, így még ha van is ablak a szobák, akkor sem lesz olyan fényes és barátságos, mint egy déli, illetve keleti, vagy pláne nyugati fekvésű helyiség. Ilyenkor nem csak a tágasabb, szellősebb, de a melegebb, meghitt hatás elérésére is érdemes törekedni, hogy jól érezzük majd magunkat ebben a szobában is. Szerencsére ezt is könnyedén elérhetjük jól megválasztott tapétákkal! Egy meleg tónusú falszín, például egy napsárga vagy pasztell vanília árnyalatú tapéta kellemes, napfényes hatást kelt. Otthonosabb, meghittebb lehet a szoba akkor is, ha a természet színeivel, textúráival operálunk: a fahatású melegburkolat, posztertapéta is jó választás, de a napjainkban oly népszerű textilhatású tapéták is csodát tudnak tenni a meghitt, otthonos atmoszféra elérésében.
Fotó: Tapétatrend
7. Egy légterű otthonod van, de szeretnél bizonyos funkciókat egymástól elkülöníteni? Akkor válassz az egyes falakra egészen eltérő mintájú és színű tapétákat!
A funkciókat is ügyesen el tudod különíteni egymástól, ha az egyes falakra eltérő színű festés vagy tapéta kerül. Ha pedig még a melegburkolat is más a nappali vagy a dolgozó funkcióban, esetleg a háló térben, akkor szinte teljesen azt a hatást érheted egylégterű otthonodban is, mintha több különböző helyiséged, élettered lenne a lakáson belül.
Fotó: Tapétatrend
Reméljük, sikerült néhány jó ötletet, és persze némi inspirációt is kapnod összeállításunkból!
És egy újabb jó hír: az itt bemutatott tapéták nagy részét - és még ennél jóval többet is - már élőben is megtekinthetsz nálunk: A 100%-os elégedettségi garanciával büszkélkedő Budapesti tapéta boltunkban az óriási választék mellett kollégáink készséges és hozzáértő segítségére is számíthatsz, hogy otthonod falai, hangulata valóban olyan legyen, amilyennek megálmodtad!
Bemutatótermünk: 1173 Budapest, Pesti út 318.
Telefon: +36 20 535 6911
Webáruházunk telefonszáma: +36 70 600 0591
info@tapetatrend.hu