Bár néha új-típusú vinyleknek hívják őket, az alkalmazott technológiák és anyagok miatt – szemben a hagyományos vinylekkel – sokkal környezetbarátabbak, és 100%-ban újrahasznosíthatók. „Az alapanyag lehet kőzet (ásványok) vagy fa, így kétféle rigid padló létezik: ásványi alapú SPC padlók és fából készült WPC padlók,” magyarázza Benkő Gábor, a Kratochvíl Parket Profi regionális értékesítési vezetője.

Sophora padló

Mik a legnagyobb különbségek a vinyl és a rigid padlók között?
„A PVC-tekercsek (polivinilklorid) és a Luxury Vinyl Tiles (LVT), melyek nálunk vinyl néven váltak ismertté, tisztán műanyagból készülnek. Egyszerűen fogalmazva, a vinyl alapanyaga olaj, és a hozzáadott lágyítók mennyisége határozza meg a padló rugalmasságát. A PVC-tekercsek több lágyítót tartalmaznak, míg a LVT-darabok kevesebbet.
A rigid padlók azonban az új generációs burkolatok közé tartoznak, és bár néha új vinyleknek nevezik őket, nem műanyagból készülnek, hanem kőzet vagy fa az alapanyaguk, tehát megújuló forrásokból származnak. Így kétféle rigid padló létezik: ásványi alapú SPC padlók (kő-polimer kompozit), melyek zúzott kőzetből készülnek (például SPC Arbiton, KPP, Kährs) és fából készült WPC padlók (fa-polimer kompozit), melyek fa alapú maggal rendelkeznek (például KPP X-CELLENT WOOD HYBRID 8 mm). Ezekhez az alapanyagokhoz polimereket adnak, amelyek biztosítják a padló rugalmasságát, mivel a zúzott kőből készült SPC padló gyakorlatilag csempének számítana. Bár ugyanabban a formátumban készülnek, mint a vinylek, ezek a padlók nem tartalmaznak PVC-t, ftalátokat vagy lágyítókat. Az első ásványi alapú padlók közé tartozott az SPC Arbiton, amelyet a KPP kezdett el behozni az egészséges padlók programja, a KPP Ecology keretében, és azóta például a svéd Kährs is felvette rigid padlókat a kínálatába.“

Milyen rigid padlókonstrukciók léteznek?
„A konstrukció gyártónként változik, de alapvetően választhatunk ásványi vagy fa alapú maggal rendelkező padlók közül. Az ásványi alapú SPC padlók sokkal stabilabbak formailag, mint a vinylek. Az SPC padlók esetében a gyártók változtathatják az ásványi anyagok és polimerek arányát, de általánosan elmondható, hogy minél több kőzet van benne, annál stabilabb a padló. Az SPC padló keményebb, kevésbé hajlékony, míg a WPC padló fás magja rugalmasabb és puhább érzetet kelt.
Az SPC padlók alsó oldalára általában hangszigetelő alátétet tesznek a jobb akusztikai komfort érdekében. A KPP X-CELLENT WOOD és BRICK DESIGN STONE WPC padlók alján például parafa található, amely kiváló hangszigetelő, és kevésbé kopik, mint a hagyományos hangszigetelő anyagok.“

Concrete white padló

Miben jobbak a rigid padlók a vinyleknél?
„Az SPC és WPC padlók sok szempontból környezetbarát megoldások: Az ásványi anyagok használata csökkenti a padlóburkolatok kibocsátását, mivel ezek nulla emissziójúak. Alacsony hőellenállásuknak köszönhetően hatékonyabbak padlófűtés esetén, ami energiamegtakarítást eredményez. Élettartamuk végén pedig teljes mértékben újrahasznosíthatók.
Az ásványi alapú SPC padlók emellett maximális tartósságot és nagyobb formai stabilitást biztosítanak. Keményebbek, erősebbek, és kevésbé érzékenyek az aljzat minőségére, mint a vinylek, miközben kellemes tapintásúak. A nagyobb formai stabilitás csökkenti a rések kialakulásának kockázatát is.

A WPC padlók ezzel szemben fás anyagokat, pontosabban faporokat tartalmaznak. Az ötlet az volt, hogy a fa elérhetőségét kihasználva megszüntessék a fa padlók bizonyos hátrányait, például a sérülékenységet. Bár a megjelenésük hasonló az SPC padlókhoz, az SPC padlók a felhasznált ásványi anyag miatt formai stabilitásukban jobbak, mint a WPC padlók.“


Hogyan fejlődtek a vinyl padlóburkolatok technológiái az elmúlt 10 évben?
„A vinyl és rigid padlók fejlesztésének két fő célja volt. Egyrészt növelni kellett a padlók formai stabilitását, mert a vinylek hőtágulási tulajdonságaik miatt hajlamosak a méretváltozásra. A másik cél pedig az ökológia volt, mind a gyártás, mind az anyaghasználat terén. A rigid padlók gyártása során nem használnak műanyagot, így kímélik az olajat, és megújuló forrásokat használnak fel. Az ásványi alapú SPC padlók esetében ez kőzet, míg a WPC padlók alapanyaga fapor, ami azt jelenti, hogy a WPC padlók gyártásához fel lehet használni faipari hulladékokat. A fa apróra őrlésével készül el a padló magja, ami így maximálisan ökológiai megoldás.“

WPC-padló felépítése:

Rigid padló rétegrendA bio padlók külön kategóriát képviselnek...
„Napjaink legnagyobb trendje az ökológia. Valamikor 2013-ban a gyártók elkezdték elhagyni a ftalátokat, és helyettesítették őket egészségügyi szempontból biztonságos lágyítókkal. Ma pedig a műanyagokat váltják ki. A rigid padlók mellett megjelentek a természetes alapanyagokból készült padlók is, mint a kréta, repce- vagy ricinusolaj alapú német WINEO PURLINE, amely egy ökológiai padlóburkolat. A németek még bio padlónak is nevezik ezeket. Ezek is ugyanabban a formátumban készülnek, mint a vinylek, de nem tartalmaznak PVC-t, és ezért nincs szükség lágyítókra sem. Amikor pedig elérik élettartamuk végét, a PURLINE padlókat gyakorlatilag kidobhatjuk a háztartási szemétbe, mivel teljesen természetes anyagokból készülnek, míg a vinyl padlók esetében igazolni kell azok környezetbarát ártalmatlanítását, mert műanyagok, amelyek több száz évig bomlanak le.“

Citus vinyl padló

Mit részesít előnyben a magyar vásárló ebben a szegmensben?
„Nálunk leginkább a klikkes típusú burkolatok a legnépszerűbbek.“
Látogasson el a www.kpp.hu weboldalra, ahol még több információt talál termékeinkről és szolgáltatásainkról. Inspirálódjon galériánkban, és tegye meg az első lépést álmai otthona felé!

Az Önhöz legközelebbi értékesítési pontot itt találja. 

KPP Hungary Kft.

1036 Budapest, Bécsi út 52. II/4.

mobil: +36 / 30 / 385 5355
mobil: +36 / 30 / 385 5346
www.kpp.hu